![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjbviwQUZztmOzfYoRAGxsOmZhpNcmq2Jf7xJI9V_wohzVDwoQXq7fLm4dhWokX4c9VK5pDm_4wpCGr5uBTHk7V7Ti3yeIBLRcTBfASB9QavtPuoauhd5nZ61Cnaf4IgenBc0b7s0IUnBg/s200/P1300117.JPG)
Minu tänaseks tegevuseks oli planeeritud Islandi hobustega sõit. Kuna see pidi algama kell 1 päeval, siis oli mul hommik vaba. Uurisin kutilt retseptsioonist, mis kell tehakse poed peatänaval lahti. Vastus oli, et enamus poodidest kell 11, mis tähendas, et mul oli aega enne seda jalutada linna peal. Jalutasin ookeani kaldal (Island on ju Atlandi ookeanis) ning jälgisin päikesetõusu. Minu kaardil oli üsna vee äärde märgitud maja, kus toimus kunagi Ronald Reagani ja Mihhail Gorabtšovi rahukohtumine. Otsustasin selle maja üles otsida, aga kuna ma vaatasin kaarti teistpidi, kõndisin valele poole. Otsisin kaardilt tänavaid, kus ma olin, kuid ei leidnud. Osa minust tahtis lüüa käega- pole see nii oluline vaatamisväärsus midagi-, aga teine osa ütles, et kui sa nüüd otsima hakkasid, pead selle üles leidma ka. Umbes pärast poolt tundi eksirännakuid jõudsingi õige hoone juurde.
Kuna olin vahepeal maksnud esmaspäevase Blue Lagooni tuuri eest, oli mul taas rahaga kitsas. Pidin uuesti eurosid vahetama, kuid sain ebameeldiva üllatuse osaliseks. Reykjavikis on pangad lahti ainult tööpäevadel ja vaid kaubamajades on laupäeviti pangad lahti. Kaubamajad olid aga kaugel ja mul polnud aega sinna minna. Situatsioon nagu Guatemalas. Eurosid oli, aga mitte kohalikku raha. Tegelikult Islandil kohati saab eurodega maksta. Lugesin kusagil (äkki trip.ee-st), et islandlased tahavad oma raha eurodeks vahetada, aga saab vahetada kuni 200 eurot lennupileti ettenäitamisel. Ostes kõrvarõngaid katsetasingi, kas saan eurodega maksta. Müüja ütles, et põhimõtteliselt saaks, aga siis peaks arve vähemalt 5 eurot olema.
Aga õnneks taipasin ma minna turistiinfosse, et sealt uurida, kas kuskil on võimalik eurosid vahetada. Ootasin küll kahe inglanna taga tükk aega (sest neil oli ekskursioonide ostmise juurde vaja nii palju jutustada), aga asi oli ikkagi väärt seda, sest seal teati mind suunata teise turistiinfosse. Mul oli kella 1ni aega veidi üle poole tunni, aga õnneks pidi olema see umbes kolme minuti tee kaugusel. Probleemiks pidi olema rahavahetuse puhul see, et nad võtavad 7% tasu selle eest. Ma arvan, et see polnud väga hull, sest vahetasin ainult 11 eurot.
Ja kui raha vahetatud sai, oli mul juba väga kiire hostelisse jõudmisega. Tahtsin ju enne ratsutama minekut süüa ka. Noh, loomulikult jõudsin õigeks ajaks alla, aga nagu tavaliselt, pidin ma seal ootama enne, kui järgi tuldi. Eks ma siis vaatasin oodates ringi ja märkasin, et ühe seina peale on kirjutatud selline huvitav lause nagu „Where is your hate for the state?“. Ma olin seda kirjutist ka ühes teises kohas näinud, aga siis lugesin ma „state“ asemel „skate“
Ja lõpuks tuldi mulle järgi ka. Algul olin ma üksi autos, aga siis võttis naisautojuht peale veel ühe keskealise paari. Tundus, et nad olid autojuhiga tuttavad, sest nad seletasid terve tee mulle arusaamatus keeles. Päris algul arvasin ma, et see on islandi keel, aga kui neil käis jutust läbi sõna „Sverige“, siis arvasin, et nad on äkki Rootsist. Ja mul oli õigus- pärast sain teada, et nad on rootslased, kes on seal farmis varemgi ratsutamas käinud.
Kui ma tulin farmi juures mikrobussist välja (muide tee sinna oli sama, mis eile Golden Circle´i ekskursioonile sõites), tutvustas end neiu, kes pidi olema täna meie õpetaja või juht või midagi sellist. Tal oli sama nimi nagu mul, aga ühe i-ga.
Lina soovitas mul panna selga antud riided, sest nendega pidi mugavam olema. Ja siis ma nägin hobusetallis kiisut, kes nägi välja nii sarnane minu Annile! Ma oleksingi jäänud kiisule pai tegema, mitte läinud hobusega sõitma. Mulle anti ratsutamiseks selline armas pruun hobune, kes pidi üsna rahulik olema. Kuid kui Lina meile näitas, kuidas hobuse selga istuda, tekkis mul küll tunne, et siia ma ei kuulu.. raudselt ma ei saa hakkama. Aga ma sain hakkama. Lina kiitis mind mitu korda, öeldes, et mul läheb päris hästi (ja seda ei öelnud ta kõigile) Muidu oli vahva hobusega sõita, aga siis, kui ta hakkas kiiremini ratsutama oli küll ebamugav rappuda. See hobustega ratsutamine oleks võinud lühemalt kesta, ma mõtlesin vähemalt viis korda mõnele majale lähenedes, et nüüd võiks küll kõik olla. Aga ei olnud. Siis, kui me lõpuks ikkagi olime hobustega lõpetanud, saadeti meid kohvikusse, kus meil oli koogitükid ja tee valmis pandud. Kui see söödud oli, istusime auto peale, et meid saaks tagasi linna viia. Lina ajas terve tee selle rootsi abielupaariga juttu nagu see teinegi naine. Kui nad olid linnas oma hotelli juures maha läinud, hakkas Lina minuga rääkima. Sain temalt teada, et ta on pärit Rootsist ja Lina on Rootsi nimi. Sellepärast oligi eelmisel päeval administraator mind rootslaseks pidanud. Sain teada ka sellise huvitava fakti, et islandi keeles on Pipi Pikksukk „Lina Langsokkur“. Lina rääkis nii agaralt, et olles minu hostelist mööda sõitnud, küsis ta, et kus ma täpselt peatungi. Siis tulin mina ka selle peale, et ringi vaadata ja avastasin, et me olime küll peatänaval, aga õigest kohast mööda sõitnud. Ütlesin, et on okei, kui ta mu seal maha paneb- mul oli hosteli umbes 7 minutit kõndida.
Kui läksin õhtul kööki endale süüa tegema, soojendas seal oma pitsa jaoks ahju Islandil elav rootslane Pernille. Ajasime temaga juttu, kuid see jäigi mul küsimata, miks ta on Islandile kolinud. Seda sain igatahes teada, et ta koristab hostelis ja suviti töötab ettekandjana.
Pernillega köögis istudes ja juttu ajades tuli varsti üks inglane, paar päeva hiljem sain teada, et tema nimi on Christian. Ei möödunud palju aega, kui saabus Nick, see ameeriklane, kes oli minuga juba esimesel päeval retseptsioonis juttu teinud. Nickiga jutustasime pikalt, ta oli väga lahe. Rääkisin talle palju Eesti ja Venemaa suhetest ning üleüldiselt Eestist. Seltsi tuli ka ameeriklanna Julia, kes oli jõudnud hosteli neljapäeval veidi pärast mind. Mõne aja pärast läksid Christian ja Pernille ära ja mina jäin kööki Julia ja Nickiga. Ka Julia tundis huvi Eesti vastu, ütles isegi, et on sellest kuulnud. Julia on pärit Californiast nagu Nick ning ta rändab Euroopas, et teha aega parajaks Brasiilia karnevaliks, mis toimub veebruaris. Julia on päris palju ringi rännanud ja ta on muuhulgas käinud ka Kuubal. Mul oli ju plaanis sinna minna pärast Mehhikot, seega pakkus antud koht mulle huvi. Julia kiitis väga Kuubat- see pidi olema midagi täiesti erinevat neist kohtadest, kus ta käinud on. Võib-olla isegi tema lemmikriik.
Rääkisin Juliale ja Nickile, milliseid keeli ma oskan või õppinud olen- see avaldas neile kõvasti muljet. Mõlemad oskasid ainult inglise keelt ja natuke hispaania keelt. Andsin neile isegi lugeda eesti keelt, selgitades, et meie keele plussiks on see, et praktiliselt loetakse nagu kirjutatakse. Julia ei soovinud väga katsetada, kuid Nick tahtis. Ja ta lugeski nagu eestlane. Aga väga-väga purjus eestlane.
Kuidagi läks meil jutt vanuste peale. Loomulikult olin ma seltskonnas kõige noorem nagu tavaliselt ja muidugi nagu ikka, pälvisin ma imestust, et kuidas nii- sedavõrd noor ja julgeb üksi ringi reisida. Julia vanus jäigi mul teada saamata (oletan, et ta on kusagil 22, sest ta on ülikoolis mehaanikainseneri erialal lõpetanud), aga Nicki vanuse pakkumisega panin ma võssa. Kuna tuli jutuks, et tal oli sünnipäev sel ajal, kui ta Islandil oli, tundsin huvi, kui vana ta on. Ta laskis mul pakkuda. No mis ma oskan pakkuda- pakume 23. Julia sai naerda, nähtavasti teadis ta juba Nicki vanust, ta teatas mulle, et pööraku numbrid teistpidi ja siis on Nicki vanus. Ma ei suutnud uskuda seni, et ta on 32, kui Nick mulle enda dokumenti näitas. Aga noh, see pole ju esimene kord, kus ma pean inimest nooremaks ja siis tuleb välja, et ta on üle 30..
Nickilt tuli üks vahva kommentaar. Nimelt ta võttis aeg-ajalt kapist viinapudeli välja ja segas seda mahlaga ning olles seda juba mitu korda kappi tagasi pannud, otsustas ta selle lauale jätta. Mina kommenteerisin midagi seoses sellega ja tema pakkus mulle ka viina. Keeldusin algul viisakalt, kuid siis pakkus ta veel. Mõtlesin, et olgu pealegi. Kallas mulle natuke puhast viina klaasi ja küsis, kas ma tahan mahla ka. Julia hakkas naerma selle peale. Ja siis Nick: „Mida sa naerad? Ma ei imestaks, arvestades seda, mis Euroopa osast ta pärit on.“
Julial oli kindel plaan enne Islandilt lahkumist ära vaadata virmalised (Northern Lights või Aurora Borealis), kuid ta ei tahtnud ekskursiooni eest maksta 4500 Islandi krooni. Ta tahtis omal käel minna. Tegelikult kutsus ta isegi mind kaasa ja kui tal oleks olnud järgmiseks päevaks (ööks) kindel plaan, siis ma oleksin isegi läinud. Aga asi jäi ikkagi katki. Lõuna-Islandil ei ole garanteeritud, et võid näha virmalisi, suurem tõenäosus on Põhja-Islandil. Julia lubaski, et kui ta Reykjaviki lähedal ei näe virmalisi, siis sõidab mõneks päevaks põhja.
Varsti saabus hoopistükkis meile seltsi hosteli administraator, kes oli mult küsinud, kus Eesti on. Meil oli parajasti pooleli teema, et islandi keel on nii keeruline. Ja kui ta meie juurde tuli, siis lasime tal hääldada tänava nime, kus me olime. Nii, nagu islandlased seda teevad. Islandlased hääldavad sõna „Laugavegur“ „löügaveigur“ või midagi sellist. Nick proovis järele öelda, kuid tal läks keel täielikult sõlme. See oli täitsa naljakas. Samas ütlesin mina selle sõna esimese korraga üsnagi õigesti ära.
Administraator rääkis meile, et kõige õigem aeg Islandile tulla on augusti algul, mil toimub Islandi suurim muusikafestival. Sinna tuleb kohale umbes kolmandik islandlastest ja seal esinevad kõiksugu artistid. Mulle jäi mulje, et see on midagi Õllesummeri taolist. Et meile anda edasi selle festivali meeleolu, näitas ta meile Youtube´st videot, kus ta oma sõpradega ringi laaberdab (absoluutselt õige sõna selleks) Minu arust oli seda üsna vastik vaadata, aga ta ise kõõksus naerust kõrval.