Nüüdseks olen kaks nädalat elanud Hispaania päikese all ja mult on mitmel korral küsitud, kas ma mingit blogi ka pean. Tahaksin, aga olgem ausad – ma ei usu, et ma väga tihti siia midagi kirjutada jõuan. Ma pole kunagi väga viitsinud igapäevasest elust kirjutada, ainult reisimisest. Usun, et jätkangi seda traditsiooni: reisidest väljapoole Gironat kirjutan pikemalt ja Hispaania eluolust natuke ka.
Igatahes, minu ja Rajuri teekond Hispaaniasse algas reedel, 2. septembril. Meie uueks elukohaks sai Girona, mis asub Barcelonast kuskil 85 kilomeetri kaugusel (andmed selle kohta erinevad veidi) ja Prantsusmaa piirist umbes tunnise bussisõidu kaugusel. Üks suur põhjus, miks ma selle koha valisin, oli tegelikult Girona lennujaama lähedus. Jah, sealt lendab Ryanair ja mind, kes ma jumaldan reisimist, ahvatleb see mõte.
Tegelikult oli mul Gironasse tulles väike kartus ka. Kõik rääkisid aina, et see on katalaanide põhikoht ja hispaania keelt siin ei kuule. Ka lennukis sattusime juhuslikult istuma ühe hispaania filoloogia lõpetanud tüdruku kõrvale. Tema ise astus ülikooli sisse sel aastal, kui hästi-hästi palju tahtjaid oli hispaania keelde. Nüüd elab ta Barcelonas ja teatas meile, et esimesena õpime siin katalaani keele ära. Pärast kahte nädalat Kataloonias võin öelda, et ma olen saanud hispaania keelt küll ja veel rääkida! Mis siis, et nad eelistavad katalaani keelt – hispaania keelt oskavad nad kõik.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjv4zsQKEd4gTZg5Ap45F-ll4TfNpT46fpt7eqH67aMWS9gluRFJRaYbU3COY-qXzBJmOMVDNxt31w1NFHG6knue-HjlsQIeHMA1Hw6X0y3QSIDrn_x6sKx0CA5ZiDwDcVL2VdjN9mPs_E/s200/P9080005.JPG)
Linnaga olen ma ka väga rahul. Praktiliselt kõik on käe-jala ulatuses - kui välja arvata Montilivi ühikas, kuhu meil õnneks väga palju asja pole. Nii palju sattusime sinna, kui meil oli vaja Outlines of Catalan Cultures loengutes käia. Aga nüüd saab see kursus ka läbi ja esimene Hispaania ainepunkt peaks varsti käes olema:)
Korteri otsimine oli siin Gironas paras jama. Millegipärast tahtsid kõik korteriomanikud, kellega kohtumas käisime ka teiste potentsiaalsete üürilistega kohtuda ja nende seast siis õnneliku „võitja“ välja valida. Aga no kuulge – ma tulen suure hulga asjadega Eestist, mul ei ole siin miljon aastat aega oodata. Näiteks ühed, kelle juures käisime, olid üks mees ja üks naine. Nad ise elavad ka seal korteris, aga nüüd jäid neil toad vabaks. Läksime siis vaatama seda korterit ja tundus, et nad ikka väga tahtsid, et me selle võtaksime. Kui ütlesin, et arvan, et võtame toad, teatasid nad, et ei-ei, nad ei saa neid praegu anda. Enne peavad nad veel teiste inimestega kohtuma ja lõpliku vastuse saavad öelda alles neljapäeval. Meie olime korterit vaatamas reedel. See tähendas, et see elukoht tuli maha kanda nimekirjast.
Pärast lugematut hulka läbihelistatud numbreid leidsime endale kodu. Tegelikult kohe pärast helistamist ei leidnud, aga me vähemalt leppisime järgmiseks hommikuks kohtumise kokku. Selle öö pidime hostelis veetma.
Meie uus korter on suurepärane. Sellel on vist ainult üks väike miinus. Nimelt asub korter kesklinnast jalgsi kõndides umbes 25-30 minuti kaugusel. Aga tegelikult on see selliste ilmadega lihtsalt meeldiv jalutuskäik ja see-eest on rajoon väga mõnus. Ümberringi on kohvikuid, restorane, pagar, apteek jms. Bussipeatus on otse maja ees, nii et me hakkame sedagi kasutama nii pea, kui saame tudengite bussisõidukaardi kätte.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh1qNcQVqDSHOHJJXl5MyRqiwolvqTYq41uLFl7qu_EQglToSwJbaV6et6O7iY8ey3ITkjfQShsSGJSszamLMm5PH_g6Jbs2kXadwDV_zVVPr0tK_FHFdnuYZGbefHjkDQxkXml2myRiEM/s200/P9030004.JPG)
Aga jah, olen korteriga nii-nii rahul. Saime piisavalt odavalt selle (ma rahaasjadest avalikult ei räägi, aga kui keegi tunneb väga huvi, siis võib mult veel eraldi küsida) ja ka pererahvas on üllatavalt tore. Korterit näitasid meile ema ja tütar, kes on enam-vähem meievanune. Nad tulid meile nii palju vastu, et lubasid juba laupäeval sisse kolida, kuigi ilma lepinguta pole see tegelikult lubatud. Kui tulime õhtul tagasi, et sisse kolida, olid nad ostnud meile kõiksugu vajalikke asju.. loomulikult nõud (lisaks hulk panne-potte), palju rätikuid, voodipesu, isegi sellised asjad nagu nõudepesuvahend ja prügikotid olid olemas. Uskumatu!
Tõendust sellest, et me poleks tohtinud laupäeval sisse kolida, andis see, kui käisime korterilepingut tegemas. Kui meid teenindanud naine sai teada, et me juba korteris sees elame, tegi ta vildaka näo. Ka meiega kaasas olnud korteriomaniku tütar Mari (ma tean, et ta hüüdnimi on Mari, aga ei tea päris nime. Küllap ütles ta seda mulle esimesel kohtumisel, aga ma suutsin selle kohe ära unustada) sai aru, et naisele see ei meeldinud. Seetõttu väitis ta, et kolisime täna (esmaspäeval) sisse. Aga tegelikult kolisime korterisse laupäeva õhtul. Nojah, selle võrra pidime natuke vähem maksma ka septembri üüri.
Ma pole väga kursis, kuidas Eestis asjad käivad, aga siin peab igatahes enne sissekolimist lepingu tegema, maksma kahe kuu üüri ette (mille saab tagasi lahkudes, juhul, kui kõik on korras) ja maksma veel lepingutasu üle 130 euro!! Mul jäi suu lahti, kui ma seda summat nägin. Mille eest? Lihtsalt selle eest, et advokaadid teeksid samasuguse lepingu nagu kõigile ülejäänutele.
Et kõiki neid asju korraga ära maksta, pidime suure summa raha pangaautomaadist välja võtma. Minu kaardiga seal millegipärast maksta ei saanud, kuigi igal pool mujal on saanud. Arvasime ja lootsime, et pangad hiiglaslikke teenustasusid ei võta, kuid kahjuks eksisime. Pank võttis mõlema väljavõtu eest eurodes 13.50 teenustasu. Ja see ei kajastunud kohe internetipangas.. vastikud hispaanlased. Ka mitmetel muudel kordadel (kui mitte kõigil) on teenustasu võetud, kuid need summad pole nii masendavalt suured olnud. Ma veel kurvastasin kunagi Guatemalas kolmel korral kokku umbes 150 krooni suuruse makstud teenustasu eest.
Jah, võib-olla arvate, et oligi meist rumal arvata, et teenustasusid pole. Mina olin ka ju nende olemasolus veendunud kuni eelmise aastani, kui Maltal käisin. Seal pangad mingeid summasid meie arvelt ei võtnud. Seega lootsimegi heauskselt, et Euroopa Liidus on inimesed sõbralikumad vaeste välismaalaste vastu:D
Korterisse interneti saamisega on ka probleeme olnud. Uurisime teenusepakkujatelt võimalusi, aga midagi väga rõõmustavat ei selgunud. Selleks, et ruuterit saada, pidime lepingu tegema vähemalt pooleteiseks aastaks. Meie jaoks oli võimalus ainult internetipulk, mis tundus üsna mõttetu. Kõigepealt tuli see pulk välja osta ja siis endale pakett valida. Kui me just väga kallist paketti ei oleks valinud, oleks internet üsna kiiresti aeglaseks läinud. Seega püüdsime läbi ajada alumisel korrusel asuva kohviku wifiga. Aga paraku levis see meie korrusele üsna nõrgalt ja kadus vahepeal ära. Õnneks saime ühe naabriga kokkuleppele, et saame tema internetti kasutada ja maksame selle eest 10 eurot kuus. Tema ise maksab kokku 40 eurot.
Nonii, siin valitsevast vapustavast ilmast pole ma veel jutustada jõudnudki. Iga päev on temperatuur üle 30 kraadi ja ma olen pärast kahte nädalat Hispaanias veetmist nii-nii pruun. Igatahes minu mõistes on see väga pruun. Mõnus on päikese käes lebotada (saame päikest võtta ka oma terrassil) pärast seda, kui terve suvi on tööd tehtud. Päris kindlasti ei kahetse ma seda, et terve suve töö tähe all möödus, kuid nüüd on puhata küll hea!