Monday, December 16, 2013

Puerto Plata (29. november – 3. detsember)


Puerto Platas pidime siis neli ööd veetma ning see oli puhkamise ja päevitamise aeg. Hostelipidaja soovitas meile päevitamiseks mõnekümne kilomeetri kaugusel asuvat randa, kuid me ei läinud sinna mitte ühelgi päeval. Lihtsalt ei viitsinud iga päev sõita ja pealegi olime täitsa rahul selle rannaga, mis oli umbes 20 minuti jalutuskäigu kaugusel. Tegelikult oli randasid üsna palju, aga mõned neist olid räpased.

Ranna lähedal oli ka üks suur kaubanduskeskus. Mõtlesime, et läheme vaatame, mida põnevat seal pakutakse. Ja see oli täiesti nagu meie Prisma. Kohati oli isegi enam-vähem samasugune paigutus nagu Annelinna Prismas. Aga sellel on ikkagi põhjus, miks ma Dominikaani Prismast üldse rääkima hakkasin. Kunagi Marokos ostsin ühe hästi laheda nii-öelda maagilise huulepulga, mis püsib ülihästi peal. Olen seda hiljem otsinud mitmetest riikidest, kuid kasutult. Jõudsin just Gerdale ka seda muret kurta, kui see juhtus – ma leidsin minut pärast sellest rääkimist taolise huulepulga! Vau! 

Tegelikult ei alanud meie esimene Puerto Plata puhkusepäev eriti hästi – päikest polnud ja vihma hakkas sadama. Püüdes leida tegevust, hakkasin portugali keele kodust tööd tegema. Minuga tuli lobisema hostelipidaja abikaasa. Rääkisime algul inglise keeles, aga siis tuli välja, et ta on itaallane. Seega läksime itaalia keele peale üle ja rääkisime päris mitu tundi. Ta oli vaimustuses, sest ma olin esimene hostelikülastaja, kes temaga itaalia keeles sai rääkida. Seega sain ma oma puudumised itaalia ja portugali keele tunnist nii-öelda vabandatud: Dominikaanis rääkisin itaalia keelt ja Kuubal rääkisin ühe brasiillasega natuke portugali keeles.

Giuseppe on 40 aastat Dominikaani Vabariigis elanud, kuid tal on kodu ka Roomas. Ta käib seal mõned korrad aastas. Dominikaani kolis ta oma abikaasa, meie hostelipidaja, pärast, kes oli muide nooruses modell. Isegi Valentino olla tahtnud teda oma moešõusse. 

Oma itaalia keele tunnis pean lugema sellist raamatut nagu „La fine è il mio inizio“ (Lõpp on minu algus). Selles jutustab oma elust Itaalias tuntud kirjanik ja ajakirjanik, kes on suremas. Ta räägib oma elust nii entusiastlikult ja kaunilt, ta on elanud suurelt ja intensiivselt, ning seetõttu ei ole tal kahju surra. Mul on Giuseppega rääkides täpselt selline tunne nagu ma räägiksin Tiziano Terzaniga. Ainult selle vahega, et Giuseppel pole mingit haigust (loodetavasti!). Giuseppe on küll 66aastane, kuid hingelt noor. Ta isegi käib vahepeal üksi pidudel salsat tantsimas. Midagi sellist, mida Eesti pensionärid just eriti tihti ei tee.. Tema sõnul vaadataks teda isegi Itaalias imelikult, aga Dominikaani Vabariigis mitte. Ta on arvamusel, et oma elu ei pea maha matma, mõeldes, et nüüd olen liiga vana. Nõustun temaga täielikult, sest olen ise arvamusel, et vanus on ainult number. 

Märkisin, et minu isa on samavanune ja tema küll ei läheks kuhugi salsat tantsima. Giuseppe ütles, et ma peaksin enda isa Dominikaani tooma ja tema siis näitaks, kuidas asjad käivad. 

Giuseppe suitsetas meeletult palju. Küll aga tuli välja, et dominikaanid ei suitseta eriti. Giuseppe selgitas, et see on kultuuriliselt nii – mida täpselt ta sellega silmas pidas, ma ei tea.

Egas paljudel dominikaanidel ilmselt väga raha ei ole ka sigarettide ostmiseks. Sest nagu rääkisid meile Diego, Jorge ja Victor, nende jaoks elu odav ei ole. Giuseppe ütles, et näiteks varahommikuti tänavaid koristava inimese palk on umbes 2000 peesot (34 eurot) kuus. See kõlab väga uskumatult ja kummaliselt. Meil näiteks läks Gerdaga kahepeale poes umbes 800 DOPi ja me ostsime 4-5 päeva söögi kahele inimesele. Minu mäletamist mööda rääkis Victor jällegi, et miinimumpalk jääb kusagil 9000 peeso ringi. See on ka vähe, aga ikkagi natuke mõistlikum summa. Inimesed elavadki üldiselt vaeselt, aga minule kui kõrvaltvaatajale seda tänavapildis väga ei paista. Tänavad näevad välja üsna normaalsed. Giuseppe sõnul pole aga paljudes kodudes isegi kanalisatsiooni. 

Kui Jorge ja Diego rääkisid meile, et ülikoolis on raske hakkama saada, siis Giuseppe heitis sellele natuke teist valgust. Ta ütles, et asi on selles, et õpilastel ei ole koolis piisav ettevalmistus ja seega on ülikool raske. Haridus pidi üsna jama Dominikaanis olema. 

Kusjuures me oleksime tol õhtul peaaegu Giuseppe tütrega peole läinud, aga saime valesti aru, et ta ikkagi ei lähe. Pärast Giuseppe ütles, et kui nad vaatama tulid, siis olime meie juba tuppa läinud. Tegelikult täitsa kahju, oleks tahtnud Dominikaanis ikka mingit salsaklubi näha.

Puerto Platas leidis aset veel üks naljakas sündmus. Selle jutustamiseks pean minema tagasi päeva, kui me kohtusime Jorge ja Diegoga. Poisid olid nii elevil ja tahtsid meile õpetada kohalikke roppusi. Nii nad siis kirjutasid meile kaheksa Dominikaanis väga roppu väljendit. Ise kihistasid nagu väikesed lapsed. Ja siis see paber koos roppustega oli mapis ning mul hostelis voodi peal. Koristaja oli aga selle mapi teise kohta tõstnud ja ma olen üsna kindel, et ta nägi seda nimekirja. Mida ta küll meist arvas.. Neid roppusi ma enda blogisse üles kirjutama ei hakka. Kui kellelgi on siiski vastupandamatu soov neid roppusi teada, võib mult seda isiklikult küsida.

No comments:

Post a Comment