Vahetult enne Küprosele minekut sain ma Girona bussijaamas kokku Erichi ja Jeremyga, kellega sain tuttavaks Santiago de Compostelas. Ma vist mainisin oma Santiago blogis, et Erich jättis oma joogipudeli kogemata maha ja ma võtsin selle endaga Gironasse kaasa. Igatahes, nüüd saime temaga kokku ja ajasime veel enne bussi peale minekut juttu. Ta pidi tulema juba eelmisel päeval, et saaksime pikemalt kohvitada ja Girona peal ringi käia, kuid ta ei saanud kahjuks tulla. Ma ei tea, kas ma seda oma eelmises blogis mainisin, kuid Erichilt kuulsin ma oma uue reisimoto. Ta ütles mulle Ernst Hemingway lause „All the life you have or ever will have is today, tonight, tomorrow, today, tonight, tomorrow over and over again, I hope.“ (Kogu elu, mis sul on või iial saab olema, on tänane, täna õhtu, homne, tänane, täna õhtu ja homne ikka ja jälle uuesti, loodetavasti.)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjA7ee7xYd38JTPGJGSUfz9ZYKuFiezkQS4gIwKseKiwhrMUvRMGuefrWGxeEeG82Bpha2sc9Geg55VnmDfr5ic7AKCTX0P9e5ZvnNjcrPxfTjBPCHgrYX056quzpkjky-mFpovEF4AdKQ/s200/PB170002.JPG)
Lennujaama jõudsin ma liiga palju varem nagu tavaliselt, aga no parem varem kui hiljem. Ooteruumis passides märkasin ma ühel hetkel, et mingid turbanitega moslemid on visanud vaiba nurka ja palvetavad. Okei siis. Ma olin varemgi sellist palvetamist näinud, aga no mitte Hispaanias lennujaamas. See pani tõesti muigama. Ma arvasin, et äkki need on Küprose türklased, aga siiski mitte – nägin hiljem nende passidelt, et nad on nii Hispaania kui Andorra kodakondsed.
Lennule minnes avastasin ühe tõsiasja. Ryanairi kodukal on kirjas, et kui oled juba online check-ini tehes kirjutanud oma dokumendi numbri, siis seda enam internetis muuta ei saa ja väravas kontrollitakse seda. Andsin ID-kaardi asemel passi ning töötajal polnud sellest sooja ega külma. Ma olin seda juba tükk aega kahtlustanud, et tegelikult nad ei kontrolli dokumendi numbrit.
Lennuk oli praktiliselt täis. Lootsin, et keegi minu kõrvale ei istu, aga no looda sa. Minu kõrvale istus üks mees, kes hakkas minuga juttu rääkima praktiliselt viis minutit pärast seda, kui ta oli maha potsatanud. Esimene emotsioon oli, et no see veel puudus. Nimelt tahtsin ma lennusõidu ajal magada ja tema kõrvalt polnud mul pääseda mitte kunagi. Mõne ja pärast hakkas tunduma, et see oli päris tore, et ta minuga juttu ajama hakkas.
Niisiis tema oli kreeka-küproslane Simos (Küprosel elavad tegelikult kreeklased ja türklased, kuid neid nimetatakse kreeka-küproslasteks ja türgi-küproslasteks), kes elab Limassolis. Barcelonas oli ta enda ülemusega (kes istus teisel pool tema kõrval ja rääkis mingite tuttavatega) käinud ärireisil. Nimelt tegeles nende firma mingite Engino mänguasjade tootmisega, Simose boss on ise selle mänguasja looja. (Engino pidi olema mingi poistele suunatud mänguasi, mis pidi kiiresti populaarsust võitma. Nii et kui see mänguasi ühel päeval kuulus on, siis võin öelda, et kohtusin selle loojaga kunagi ;) ) Just vahetult enne reisi oli ka neil mingi ärikohtumine, seepärast olidki nad ülikonna ja viigipükstega.
Ma sain tänu Simosele kõiksugu asju Küprose kohta teada. Ta kinnitas mulle, et Küprosel on bussiliiklus tõeliselt halb ja kohalikud praktiliselt ei kasutagi seda, sest kõigil on oma auto. Olin ise ka märganud, et bussid käivad kuidagi harva ja kummaliselt, kui olin eelnevat uurimistööd Küprose kohta teinud.
Selleks, et ma täna oleksin oma ööbimiskohta saanud, oleksin pidanud kasutama kahte bussi. Aga ma polnud üldse kindel, kas Oroklinisse (küla 7 kilomeetri kaugusel Larnacast) enam nii õhtul mingit bussi läheb. Simos soovitas mul aga lennujaamast takso võtta. Tema arvas, et selle hinnaks võis olla 10-12 eurot. Ta ütles veel, et kui ta poleks oma bossiga, siis viiks ta mu sinna Oroklinisse ära.
Mainisin juba, et Simos elab Limassolis, mis on täiesti lõunarannikul. Küprose põhjaosas, mis on 1974.aastast Türgi võimu all on ta elu jooksul ainult ühe korra käinud ja oli seal vaid viis minutit. Mingi sõbranna oli ta ära veennud, et ta tuleks, aga tegelikult on Simosel põhimõte, et ta ei taha Türgi osasse minna. „Miks peaksin ma oma riigis ühest kohast teise minemiseks passi näitama?“ ütles ta. Ma sain tegelikult temast suurepäraselt aru, sest kui ma kujutan ette, et näiteks Venemaa on okupeerinud Ida-Eesti ja sinna sisenemiseks peab näitama dokumenti, siis ei tahaks mina ka sinna juba põhimõtte pärast minna.
Venemaast rääkides.. ma sain teada, et Küpros ja Venemaa on suured sõbrad. Enne seda, kui Küpros 2004.aastal Euroopa Liiduga ühines, said küproslased Venemaal ilma viisata käia ja vastupidi. Nüüd on viisa vajalik, aga nad saavat selle hästi kiiresti. Küprosel pidi väga hea näitaja olema see ka, kui sa oskad vene keelt, sest neil on seal palju vene turiste. Simos ise õpib ka keeltekoolis vene keelt (tema sõnul pidi vene ja kreeka keel selles suhtes sarnane olema, et lausejärjestus on sama) Igatahes, kõike seda arvestades ei imesta ma nüüd, miks tädi Vilma (minu Venemaal elav tädi) suvel perega just Küprosel käis.
Mul oli plaanis, et ma lähen Küprosel Larnacsse, Nicosiasse, Kyreniasse ja Famagustasse. Viimasesse tahtsin ma minna just seepärast, et seal pidavat olema Shakespeare’i teose „Othello“ tegevus toimunud. Simos aga imestas, et miks ma sinna tahan minna, see on ju täiesti tühi linn. Mis mõttes tühi!? Selgus siis, et asi oli nii, et kui türklased 1974.aastal Põhja-Küprose endale võtsid, võtsid nad suurema osa kui oli mingi kokkulepe ette näinud. Ja siis jäi mingi jutt, et Famagustas (mis kuulub Türgile) ei ela enam ühtegi inimest seni, kuni olukorrale on leitud lahendus. Seda lahendust ei ole leitud ja seega on linn tühjana ligi 40 aastat seisnud. Tegelikult praegu sellele mõeldes oleks see linn võib-olla just huvitav olnud.. aga kindlasti oleks seal päris kõhe ka olnud.
Kui see kolm ja pool tundi kestnud lend oli viimaks lõpule jõudnud, küsisin ma lennujaama turistiinfost igaks juhuks üle, kui palju nende arvates taksoga Oroklinisse on. Sealt öeldi, et 25-30 eurot.. ehk siis poole rohkem kui Simos oli öelnud. Seevastu pidi aga buss Larnacasse minema 10 minuti pärast. Otsustasin joosta bussile ja siis linnast otsida mõne bussi või võtta takso. Aga kuna see busside süsteem oli isegi lennujaamas nii segane, jooksin ma valesse kohta. Kui lõpuks õigesse kohta jõudsin, oli minu kella järgi mõni minut bussi väljumiseni. Aga peatuses polnud mitte kedagi, arvata oli, et buss oli juba ära läinud. Järgmine seesama buss pidi minema KAHE TUNNI pärast. Täiesti uskumatu – kuidas on võimalik, et lennujaama buss nii suure intervalliga käib. Oli olemas veel mingi buss, mis pidi Larnacasse minema ning see pidi väljuma umbes 50 minuti pärast. Nii ma siis ootasingi seal bussipeatuses. Umbes 5 minuti pärast sõitis ette üks buss.. oeh, oleks ma vaid selle peatanud.. pärast oma infolehelt vaadates nägin, et see viis ka Larnaca kesklinna. Oi, kui nõme see tunne oli.. ma lihtsalt lasin bussil enda eest minema sõita!
Natukese aja pärast tulid veel kaks inimest, kes lootsid, et see buss ikkagi tuleb veel. Olime siis umbes 20 minutit oodanud, kui üks neist pakkus välja, et võtaks kamba peale takso. Ma olin algul päris kahtlev, aga no mis seal ikka. Arvasime, et peame igaüks maksma 5 eurot, sest linnasõit pidi maksma 15 eurot. Aga lõppude lõpuks võttis taksojuht neilt kahelt teiselt 10 ja minult 20 eurot. Väidetavalt oli kulunud tal meie mööda linna maha panemiseks poole kauem aega kui tavaliselt.
See koht, kus ma ööbisin oli kolmetärnihotell. Selleks ajaks, kui ma kohale jõudsin, oli retseptsioonitöötaja ära läinud, nii et teda asendas põhimõtteliselt mingi suvaline töötaja (hiljem sain teada, et ta on kokk) Ja milline hotellipoolne möödalaskmine oli see, et neil ei olnud üles kirjutatud, kas ja kui palju inimesi sel päeval peaks tulema. Nad uskusid küll, et mul on broneering tehtud, kuid ei teadnud, kui palju raha nad peaks mult võtma. Kummaline suhtumine hotellil. Minu e-mailidele nad ka ei vastanud.
Igatahes ma olin broneerinud endale jagatud toa ja ütlesin seda ka töötajale. Millegipärast sain ma aga suure korteri – 22 euro eest sain ma isikliku kööginurga, elutoa, magamistoa, vannitoa ja kaks rõdu! See meenutas mulle natuke Kreeka hotelliuba, aga vaatamata sellele, et me tolle eest rohkem maksime, oli see palju suurem.
Ja siis oma hotellitoas ringi vaadates meenus mulle, et ka Küprosel on teistsugused elektripistikud ja ma unustasin oma adapteri Hispaaniasse! Oi, kui pahane ma enda peale olin! Ma olin selle adapteri spetsiaalselt Küprosele minekuks kaasa võtnud ja nüüd jätsin ma selle rõõmsalt maha. Aga õnneks oli teleka taga vajalik adapter ja ma sain seda kasutada digika aku laadimiseks.
Ma ei saanud hakkama soojenduse sisse panemisega, nii et ma läksin retseptsiooni juurde abi otsima. Niisiis saadeti mulle seesama kokapoiss appi. Kuna tal läks selle soojenduse sissepanemisega aega, siis hakkasime niisama juttu ajama. Ta rääkis mulle, et on pärit Nepaalist ja tuli Küprosele hotellijuhtimist õppima, sest see oli esimene koht, kuhu ta viisa sai. Samas talle Küpros eriti ei meeldi, sest tema arvates pidid inimesed ebaviisakad olema.
Kuna selgus, et Küprosel kraanivesi joogiks eriti ei kõlba, oli mul vaja kuskilt pudelivett osta. Alumisel korrusel olev baar oli kinni ja seega pakkus nepaallane, et sõidutab mind oma rolleriga lähedalasuvasse poodi. Pärast rolleriga sõitmist oli mul juustes selline lõhn, mis meenutas Mumbaid. Ehk siis see polnud hea lõhn.