![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh7cv5sEHM9DerxcXrJH_Ub3werV1SYCzO__NsP70_UWUqpO5WKWYfWtLL2RTic5P7ADX6RjOpkYdrHw3Nbf6wsbv8luCFhztLSOCGXDJkXh8g2ruzBsomPa2VRlCfGXE9GKXThL-BipTs/s200/P6020494.JPG)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiy5XXb24FL40sj1TiORfE3Sy_PmZUgvifcF4qpgD6vJsuhYoUXQ7kkYTW8hqhxfjCGFvnWX1myPepPR3nYCswESdtMUVv5dAry2Tc5fgBMz1RDBjtXUoJNk8zl7VMkn4OwNJmvh6xD6c4/s200/P6030511.JPG)
Täna hommikul pidin ma tõusma enne pool 4, sest buss pidi mulle järgi tulema veidi enne 4. Selles hotellis, kus ma olin ei ole öösiti kedagi retseptsioonis, on ainult öövaht, kes pidi mind ka välja laskma. See öövaht oli aga teleka ette magama jäänud. Algul ma ei saanud sellest aru, mõtlesin, et ta lihtsalt vaatab hoolega, kuid kui ta uksekella peale ei liigutanudki ennast, läksin teda üles ajama. Pidin lausa seda meest raputama, et ta ärkaks. Mul vedas, et ta ei olnud nii kõva unega kui Janne, muidu oleks suuri probleeme olnud.
See buss viis mind Guatemala Citysse, otse bussijaama. Kui me bussijaama jõudsime, oli kell peaaegu 5, kuid ometi käis bussijaama ümber kohalikel juba vilgas elu. Nagu oleks keskpäev. Antiguast Guatemalasse viinud bussijuht nööris mind 5 euroga, aga ma olin ise selles süüdi. Ta küsis, kas olin tellinud esimese või teise klassi bussi ja mina ütlesin, et ei tea. Tema teatas, et praegu läheb esimese klassi buss ja ma pean natuke juurde maksma. Kui ma hiljem mõtlema hakkasin, siis tuli mulle meelde, et mulle oli vist lubatud esimese klassi bussi. Aga mis seal ikka. Igatahes bussijuht ütles mulle, et ma ilusti oma kottidega bussijaamas püsiksin, see olevat väga ohtlik piirkond. Bussijaam oli ise ka päris kõle- mulle ei meeldinud. Varsti tuli minu juurde juttu ajama üks poiss, kelle nime ma ei saanudki teada. Ta oli pärit Belizest ja oli tulnud kuhugi enda isale külla, läks samale bussile El Salvadori, mis minagi. Ta oli väga sõbralik, kuid kuna oli varahommik ja pidi kahtlane piirkond olema, siis ma polnud just kõige suhtlemisaltim. Mind hämmastas see, et ta rääkis inglise keelt. Pärast sain ma tegelikult teada, et Belize riigikeel on inglise keel, mitte hispaania keel.
Buss läks pool 6 hommikul välja ning enne seda otsiti loomulikult pagas läbi, mille me endaga bussi sisse kaasa võtame. Egas midagi põnevat polnudki mul leida, talle jäi ette vaid Xochimilco suveniir, mille kohta ta küsis, mis see on. Kuna teadsin, et tegemist on ohtliku kandiga, kartsin jääda ilma oma pagasist, seega jälgisin pidevalt, kui keegi väljus, mille ta kaasa võtab. Sisustasin need mõned tunnid piirini jõudmisele magamisega. Magasingi, kui järsku ärkasin selle peale, et keegi laulis. Lihtsalt üks naine kõige viimasel istmel hakkas laulma. Täiesti uskumatu, see oli lihtsalt nii koomiline. Kõik magavad ja tema hakkab laulma.
Guatemala piiril pidime kõik minema välja ja meile (vähemalt mulle) pandi passi tempel. El Salvadori piiril tuli aga kontroll ise bussi. See kontroll uuris ja puuris minu passi mitu minutit. Olen täiesti kindel, et ta kuulis sellisest nähtusest nagu Eesti esimest korda. Ühel mehel bussis, aga ei olnud passi, vaid mingi muu dokument. Kontroll palus tal maha minna ja ise läks teiste inimeste juurde passe kontrollima. See mees, kellel passi polnud, ei läinud aga maha, vaid vahetas kohta ja võttis peast oma uhke kaabu. Uskumatu- see õnnestuski ning ta jäi bussi. Piiril oli üsna ebameeldiv bussist välja astuda, sest kohe, kui seda teha, lendavad peale umbes 10 meest, kes tahavad valuutat vahetada (et sealt loomulikult vaheltkasu saada) Tegelikult on see üsna hirmuäratav. Ja loomulikult pakuvad naised ja lapsed sööki. Ka mõned inimesed kerjavad, tullakse isegi bussi. Lihtsalt lükatakse käsi nina alla, selline oli üks jalutu mees.
Jõudsime El Salvadori pealinna San Salvadori kohale oodatust varem (umbes 4 tunniga) ning seal sai mulle selgeks, et pagasist ilma jäämine oleks päris keeruline olnud. Seal toimib lipikute süsteem. Mulle antakse üks lipik ja sama märkega lipik pannakse ka minu koti külge. Ja mina veel mõtlesin, et mille pärast mulle visati kätte see teine lipik, hea, et ma seda ära ei visanud või kaotanud.
San Salvadoris sain ma viimaks eurosid vahetada.. dollariteks. Sest ma sain teada, et El Salvadoris on rahaühikuks Ameerika dollar. Raha vahetamiseks oli vajalik isikut tõendav dokument, samamoodi oli Guatemalas ka. Valuutavahetuspunkt oli kohe bussijaama külje all ja mind juhatati sinna. Panga ukse ees seisis kuulivestis ja püssiga mees, kes tegi mu argliku pilgu peale mulle ukse lahti. Sees seisis veel üks püssiga mees! Ja see pank polnud isegi suur, 3 või 4 tellerit oli. Muide, siin oli isegi võimalik vahetada prantsuse franke, nagu ma hiljem vahetust tõendavalt paberilt teada sain. Huvitav, kas nad ei tea, et Prantsusmaal on juba ammu eurod või on nende paberid lihtsalt nii vanad ja neid pole uuendatud?
Mul olid internetist juba välja võetud mõned hotellinimed, kuid bussijaamas laideti need hotellid maha, sest need on kesklinnast kaugel ja ohtlikus piirkonnas. Lasingi siis taksol end viia mõnda kesklinna hosteli, mis läks mulle maksma 5 dollarit. Kahtlustasingi, et see on veidi palju, kuid ei hakanud vastu vaidlema. Tegelikult oleks saanud sellesama sõidu ära teha 3 dollariga. Taksojuht küsis mult, kas ma ei taha minna äkki mõnda rannaäärsesse hotelli. Sõit oleks aga maksnud 30 dollarit (hiljem vähendas ta seda 25 peale), kuid ma polnud ikkagi nõus. Nii palju ma küll mingi taksosõidu eest ei maksa. Taksojuht pani mind maha siis ühes hotellis, kus oli peremeheks Victori-nimeline mees. Võtsin kolmeinimese toa, kus nagu ma juba harjunud olin, ei olnud ühtegi inimest.
Uurisin Victorilt, kuidas ma saaksin randa. Mina, blondiin, muidugi arvasin, et me räägime mõnest järveäärsest rannast, kuid Vaikne ookean oli San Salvadorist kuskil 50 kilomeetri kaugusel. Ma olin eile Seani jutust aru saanud, et San Salvadori on ookeanist päris kaugel. Igatahes oli see positiivne üllatus, et saan minna Vaikse ookeani äärde. Ta ütles mulle, et pean minema ühte bussijaama (mitte sealt, kust just tulin) ja sealt lähevad bussid sadamasse. Sain 3 dollari eest taksoga sinna bussijaama. Muide, Victor palus kogemata taksojuhil valesse bussijaama minna, aga õnneks viis taksojuht ikka õigesse kohta, kui sai aru, kuhu tahan minna.
Parajasti pidigi sealt buss sadamasse minema. Astusin bussi sisse ja küsisin, kui palju maksab sõit randa. Mulle öeldi, et „60“, mul oli esimese laksuga, et kuidas palun, sest arvasin, et ta räägib dollaritest. Kuid ta täpsustas, et siiski 60 sentaavot maksab sõit sadamasse. Peale bussijuhi oli bussis veel üks nii-öelda teenindaja. Tema ülesandeks oli inimestelt piletiraha koguda ja inimesi bussi vedada. Seega karjuski ta koguaeg peatustesse lähenedes (muidu ka tegelikult) „Puerto, puerto, venga, venga!“ („puerto“ on sadam ja „venga“ on tule) See oli üsna naljakas. Bussid polnud just kõige uuemad. Kuigi väljastpoolt olid nad väga kenaks ja värviliseks võõbatud, siis näiteks bussi põrandas oli auk (mitte just kõige suurem, aga kusagil diameetriga 5-6 sentimeetrit) ja ma nägin asfalti mööda libisevat.
Kuna nad otsustasid mulle 40 sentaavot tagasi anda peotäie sentidega, siis küsisin, mida ma saaksin selle raha eest osta. Küpsiseid või vett saab. Väga hea, tahtsingi just vett. Küsisin, kust ma saaksin osta vett ja, kui palju see maksab. Nad teatasid, et siitsamast peatusest ja see maksab 15 sentaavot. Odav, kas pole? Aga oi, mis pakend see oli.. Mina ootasin loomulikult pudelit veega, aga looda sa. Vesi oli sellises pakendis nagu meil hapukoor on. Ütlesin kuttidele, et näen sellist pakendit esimest korda ja siis tegid nemad suured silmad. Kuidas see on võimalik, et ma pole sellist veepakendit näinud!? Nende jaoks on see normaalne, minu jaoks nagu liimi nuusutamine.
Sadamast ümbritseva linna nimi oli La Libertad (Vabadus) ning seal ei olnud just minu unistuste rand. Vesi ei olnud erksinine ja liiva asemel olid kivid, seega tahtsin mujale randa minna. Küsisin ühelt turismipolitseinikult, kes soovitas mul minna San Diego randa ning selleks pidin ootama bussi number 80. Ootasin umbes 20 minutit seda ja kui sain bussi peale, palusin, et juht ütleks mulle, kui oleme rannale kõige lähemal. Loomulikult unustas ta selle ära. Õnneks küsisin ma talt, kas oleme juba rannas, täpselt enne seda, kui me rannapiirkonnast välja oleksime sõitnud. Tulin siis bussist maha ja kõndisin rannani umbes 5 minutit. Vot see oligi see, mida olin oodanud- palmid, kuum liiv, ookean. Liiv oli muide nii kuum, et ega paljaste jalgadega ei jõudnud seal üle kümne sekundi olla. Lained olid Vaikses ookeanis nii võimsad, Seanil oli olnud õigus, et surfaritele on see hea.
Jalutasin mööda veepiiri natuke ja see maksiski mulle kätte. Ma sattusin segadusse, kuskohast ma olin täpselt tulnud randa, seal oli palju selliseid väikeseid vahekäike. Kui ära tahtsin minna, siis kõndisin mööda tänavat edasi, oleks ma teadnud, et olen juba õigest kohast mööda kõndinud. Tee ääres olid mõned putkad, kust sai osta juua ja snäkke. Ostsingi siis ühest kohast endale juua (pudeliga) ja küsisin ka, kas buss läheb siit. Ei lähe, bussipeatuseni jõudmiseks pean ma tagasi kõndima, palju. Hakkasingi astuma, aga siis hõikas see mees mulle järgi, et ta võib mu bussipeatuseni viia. Ma olin nõus ja see ei tähenda, et ma oleksin nõus sellega, et iga suvaline mu ära viiks. Lihtsalt praeguses situatsioonis ei olnud midagi hullu, pealegi selle mehe ema oli ka seal. Aga see auto, millega ta mind sõidutas, oli omaette ooper. Ma arvan, et seda võiks võrrelda Moskvitšiga. Põhimõtteliselt oli see auto suhteliselt roostes, seest olid kõik asjad (nt raadio) eemaldatud, minu ust ei saanud seestpoolt lahti teha. Kiirust see auto üle 20-30 välja ei võtnud. Aga väga kena ikkagi temast, et mu ära viis.
La Libertadis otsisin üles supermarketi, et sealt homseks midagi kaasa osta ja sain seal tünga ka. Ma ei teagi, kas see oli minu viga või tehti seda nimelt. El Salvadoris (Mehhikos ja Guatemalas oli ka, ma ei tea, kuidas muude Ladina-Ameerika riikidega on) olid kassa juures need inimesed, kes panevad ostetud kauba kilekotti. Oli siis selleski poes. Ma ei tea, mida see naine seal kassa juures tegi, kas pani kahte kotti või mitte, aga kodus ma avastasin, et pooled mu ostetud asjad on puudu. Tore.