Sunday, February 24, 2013

23. jaanuar ja 24. jaanuar- Tashkent, Bangkok, Phuket



Olime Anvariga kokku leppinud, et ta viib mind 12 dollari eest lennujaama. Pidin seal olema varahommikul ja ei viitsinud hakata taksoga jamama. Väljuvate lenduda terminalis tundus lennujaam märksa suurem kui saabuvate lenduda terminalis. Ikka väga palju inimesi oli.
Võtsin ennast siis Bangkoki check in-i sabasse. Ühel hetkel hakkas keegi vene keeles seletama, et on vaja midagi teha või kuhugi minna ja mõned inimesed läksid sabast ära. Õnnetuseks ma ei saanud väga hästi aru sellest jutust ja ei hakanud kuhugi kiirustama. Kui järjekord minu kätte tuli, siis teatas töötaja, et mul on mingit lisapaberit vaja. Aga siis otsustas ta kontrollima minna ja ma kõndisin temaga kaasa. Rääkis siis teise töötajaga, et ma olen Eestist ja küsis kolleegilt, et kus see Eesti veel on. Kui selgus, et Eesti on Schengenis, siis ei olnudki mul vaja seda paberit täita. See olevat ainult Venemaa ja Aasia riikide kodanikele.
Üleüldse pidime mitmel korral täitma immigratsioonipaberi. Nii riiki tulles kui sealt lahkudes. Ja enne turvakontrolli minekut tuli seda näidata. Mul oli immigratsioonionu ees seistes õnn näha, mis meie täidetud paberitest saab. Tuli koristaja, kellele onu andis terve pataka neidsamu pabereid. Need läksid prügikasti. On siis vaja neid täita?
Mulle tundub, et meie lennuk juba tuli kuskilt ja tegi lihtsalt Tashkendis vahemaandumise. Ma ei olnud küll just esimesena värava juures, aga kui ma lennukile sain, istus suurem osa inimesi rahulikult ja väga üksikud sagisid oma kohtade poole. Tavaliselt on ju pooled inimesed püsti ja topivad oma kotte ülesse. Minu koht oli kõige tagumises reas ja seal oleks jube kitsaks läinud. Aga mul vedas ja mind suunati täitsa ette- esimesse ritta pärast äriklassi. Ja seal oli ikka päris hea laiutada. Seega saingi ma pärast kuuetunnist lendu ühe esimese inimesena lennukilt maha, immigratsioonikontrolli ja pagasi juurde (pagas oli muide juba lindil, kui sinna jõudsin).
Kiirustasin seetõttu, sest tahtsin täna jõuda bussile Phuketi. Busse oli tegelikult täna õhtul veel täitsa palju, aga ma plaanisin jõuda konkreetsele bussile, mis tundus nii hinnataseme kui kvaliteedi poolest kõige vastuvõetavam. Ja ma ei teadnud ju kui täis need bussid olla võivad kolmapäeva õhtul. Tõenäoliselt mitte eriti, aga mine sa tea.
Suvaranabhumi lennujaamast sai Bangkoki kesklinna rongiga ja see maksis 90 bahti ehk veidi üle 2 euro. Kuna lennujaam oli nii suur, tekkis segadus, kuhu täpselt minna. Ja pealegi mind suunas üks töötaja veel valele poole. Õnneks olin ma piisavalt kangekaelne ja läksin ikkagi vastassuunas ning jõudsin õigesse kohta. Poole tunniga jõudsin Phaya Thai taevarongi peatusesse, kust turismiinfotöötaja oli mul soovitanud võtta takso Sai Tai Mai bussijaama. See pidavat maksma umbes 200 bahti. Kohapeal ütles taksodispetšer mulle 150 bahti. Loomulikult lõpuks ma nii vähe taksojuhile ei maksnud.
Esimene taksojuht, kes ette sõitis, ei teadnud, kus on Sai Tai Mai bussijaam. Teine ka vist väga hästi ei teadnud, sest ma pidin talle seda kaardi pealt näitama. Täiesti arusaamatu, kuidas on võimalik, et taksojuht ei tea, kus on bussijaamad.
Igatahes otsustas taksojuht väljakutse vastu võtta ning tahtis selle eest 500 bahti saada. Sest liiklusummik on ju. Me karjusime ja tülitsesime ja ma olin lõpuks lausa kurnatud. Maksin talle 300 bahti. Aga ta ei olnud seda väärt, sest ma pidin enda kohvriga ronima üle kiirtee kohal oleva silla. Ta väitis, et kohe nii suur ring tuleks muidu. Algul tahtis ta mind veel imelikumas kohas maha panna, aga ma polnud nõus. Nüüd ma enam lihtsalt ei viitsinud temaga jageleda. Väga ebameeldiv kogemus oli (õnneks ei pidanudki ma terve reisi jooksul väga palju taksoga sõitma, kokku viis korda). Samas ei saa öelda, et ma poleks teadnud, et selliseid asju ette tuleb. Lõppude lõpuks olin ma ju teadlik sellest, kuhu ma lähen.
Ausalt öeldes oli mul ka hirm, et see pole õige koht. Nägin küll, et see on bussijaam, aga sellele polnud peale kirjutatud, milline bussijaam see on. Ma ei taha mõelda, mida ma oleksin teinud, kui see oleks olnud vale bussijaam. Mulle aitas tänaseks taksosõidust.
Bussijaam ise oli keeruline. Selles mõttes keeruline, et seal oli nii palju ebavajalikke asju nagu poed ja letid, kus müüdi erinevat kaupa ning tohutult palju piletiputkasid. Ja siis ma pidingi mitmest kohast küsima, et leida üles piletiputka, kus müüdi just minu soovitud hinnaklassiga pileteid Phuketi.  Hind oli ligi 800 bahti ning minu õnneks sai isegi kaardiga maksta.
Buss pidi väljuma 20.20, kuid hilines kümmekond minutit. Tüüpiline. Igal bussil oli olemas isegi reisisaatja. Meie bussi reisisaatja lasi ringi nii kõrgete kontsadega nagu mul olid lõpetamisel. Ehk siis päris korralik kõrgus. Vaatasin talle veel järele, kui ta tuli meile tekke, tasuta veepudeleid ja saiakesi jagama. Ees oli meil 12 tundi pikk sõit Bangkokist Phuketi saarele.
Bussis tuli siis magada ka ja see osutus oodatust märksa raskemaks. Ma ei olnud ka kell 5 hommikul magama jäänud, kuigi kõik minu ümber magasid. Lõpuks kolisin bussi eesotsast tahapoole, kus tuli uni. Aga sain põõnata ainult mõne tunni, sest kella 8 ajal jõudsime juba kohale. Minu tolle hetke ebameeldivaks üllatuseks oli see, et taevas on üsna pilvine. Aga see oli tegelikkuses hea. Sest ma kõrbesin mingil määral ära juba siis, kui päike ainult natuke pilve tagant välja piilus hiljem sel päeval.
Olin teadlikult valinud hosteli, mis oleks bussijaama lähedal. Aga sellisele detailile ma polnud mõelnud, et Phuket Townis (Phuketi saare keskus, mis ei asu rannas) võib olla kaks bussijaama. Täpselt sedamoodi oligi. Mind suunati järjekordse bussi juurde (ok, see oli rohkem nagu veoauto, mille kastis inimesed reisijatena sõitsid), millega pidin saama õigesse bussijaama. Õnneks ei hakatud mulle vähemalt taksot toppima. Umbes 20 minuti pärast olin selle bussiga teises bussiterminalis. Sealt pidin siis suure kuumaga teksades ja saabastes (ja kell oli kõigest pool 9 hommikul!) hostelit otsima. See oli kusagil 15 minuti kõndimise kaugusel. Aga raske oli selles kuumas hostelit otsida. Lubasin endale, et edaspidi võtan võimalusel takso, mis siis, et selle eest tuleb rohkem maksta. Ega ma seda lubadust täielikult edaspidi ei täitnud.
Hostel Sleep Sheep tundus täitsa meeldiv. Esimese asjana tuli jalatsid ära võtta (nagu Tais ikka tuleb teha). Aga hosteli administraator väga sõbralik ei tundunud. Hiljem selgus, et ka teised olid märganud tema teatavat vastumeelsust oma töö osas. Minul näiteks oli talt üsna ebameeldiv küsida, kuidas näiteks randa saada või kus me kaardi peal täpselt asume. Hosteli administraator peaks suurima rõõmuga aitama, mitte vaatama sellise pilguga, et no kas sa ise ei tea.
Igatahes ma jõudsin viimaks ikka randa kohale. Läksin Patong Beachi, mis pidi olema Phuketi kõige ilusam ja rahvarohke rand. Janne oli ka seal, kui ta eelmisel aastal Phuketis käis. Kuna ilm oli pilvine, käisin lihtsalt ujumas ja heitsin pikali kuivama. Vahepeal piilus päike hästi natuke pilve tagant välja, nii et sain päevitada ka. Ja kuna ma kasutasin tol päeval ainult kaitsefaktoriga 15 kreemi, siis olin kergelt punane õhtuks.
Kuulsin rannas ka eesti keelt. Pole ime, ilmselt on see koht Phuketis, kuhu kõik turistid lähevad, sest see oli tõeline turistirand. Pidevalt pakuti veesportimisvõimalusi, puuvilju, riideid. Rand oli ise ka üsna tavaline. Mulle see erilist muljet ei jätnud. Aga siiski käisin seal peaaegu iga päev, sest tahtsin päevitada ja vees sulistada.
Patong Beachi ja tagasi sõitsin sarnase bussiga nagu see, millega ühest bussijaamast teise tulin. Vähemalt käis õhk läbi ja ei hakanud liiga palav. Muidugi, kui me pidime seal ühest mäest üles sõitma, tekkis küll tunne, et kas see buss ikka jõuab üles. No ikka väga vaevaliselt läks.
Bussis oli ka mitmeid turiste. Mina jõudsin Phuket Townis ühe esimesena bussi ning hiljem tulid teised. Näiteks üks jaapanlane küsis, kas see ikka läheb Patongi, ta sõitis enne kogemata Palongi, sest bussijuht kuulis valesti. Ta oli jube tige sellepärast. Veel oli seal üks valgenahaline paarike, vähemalt ma arvan, et oli paarike. Ja nad rääkisid pooletunnise sõidu jooksul teineteisega kõigest paar sõna, kohe oli näha kui tüdinud nad üksteisest on. Nii et koos reisimine ei pruugi üldse mitte hea olla. Tagasi sõitsin aga umbes tund aega, sest oli tipptund. Ja buss oli rahvast nii täis nagu oleksime kilud karbis.
Mul oli plaan homme minna Phi Phi saarele, millest olin palju head kuulnud. Algselt plaanisin minna ise niimoodi, et hommikul lähen ja õhtul tulen, aga see plaan polnud väga vettpidav. Õhtul oleks praam tulnud üsna vara tagasi, nii et oleksin saanud kohapeal olla kõigest mõne tunni. Seega oli variant võtta ekskursioon. Hostelis pakuti mingeid ekskursioone sinna ja need maksid 1500 bahti. Mingit soodukat oleks ka saanud. Mõtlesin, et ostan kohe selle järgmise päeva ekskursiooni ära, aga administraator ütles, et seda võin ma ju vabalt õhtul ka teha. Ja nii ma leidsingi hoopis Patong Beachilt ühe ekskursioonimüüja, kes pakkus sellest paremat asja odavama hinna eest. Ja kõigele lisaks sain veel kaardiga ka maksta. Nii et ostsingi ekskursiooni sealt.
Olin võtnud hostelis kaheksa inimesega jagatava toa, kus olid lisaks minule veel Inglismaalt pärit Josh ja Sam ning Prantsusmaalt pärit Rachel. Racheliga jäin ma Phuketi aja lõpuni ühte tuppa. Ta oli reisimas juba pool aastat ja rääkis mulle, et otsib siin laeva. Ma ei saanud algul aru, mida ta sellega mõtles, aga ega ma küsima ka ei hakanud seda. Pärast ikka jutu sees selgus: ta ei taha kasutada ringi rändamiseks lennukit (et maailm olevat niigi reostatud ning pealegi on tal aega reisida), vaid püüab läbi ajada busside ja laevadega. Ta soovis oma reisi viimase sihtkohana Indiasse rännata. Minu Phuketi aja lõpuks ei õnnestunud tal laeva saada (oli üks variant, kuid need prantslased ütlesid talle ära) ja ta ostis ikkagi lennupiletid Indiasse.
Josh ja Sam kohtusid aga Taisse lennates ning mõlemad reisisid üksi. Kuigi praegu liikusid nad koos ringi, plaanisid siiski peagi erinevat teedmööda minna. Josh kavatses Kagu-Aasias reisida ning pärast seda Austraaliasse tööle minna (nii et ka inglased lähevad Austraaliasse tööle). Sam aga oli elus esimest korda reisil ja Taisse jõudis ta seetõttu, et teadis, et tahab minna kuhugi. Seega läks ta reisibüroosse, ütles, et tal on nii ja nii palju raha ja küsis, kuhu ta saab. Pakuti Taid. Seega reisibki ta mitu nädalat Tais. Kuna ta oli elus esimest korda reisil, siis ta ei osanud nagu kuidagi olla. Tunnistas, et võõras kohas on imelik magada ja Joshiga tänaval kõndides ei pane üldse tähele, kuhu ta kõnnib. Muide, ta on 28aastane.
Öösel oli vaatamata mitmetele ventilaatorile päris palav magada. Tekki põhimõtteliselt vaja ei olnud. Temperatuuri tõmbas ööseks natuke allapoole õnneks ka paduvihm.

No comments:

Post a Comment